E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erleeŽn erlegen (D)tuer, abattre (F)
Stammformen erleeŽnerleeterluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echerleeŽn
duerlees
hien/si,hatt/eterleet
mirerleeŽn
direrleet
sierleeŽn
Passť composť
echhunnerluecht
duhueserluecht
hien/si,hatt/ethueterluecht
mirhunnerluecht
dirhutterluecht
sihunnerluecht
Plus-que-parfait
echhaterluecht
duhaserluecht
hien/si,hatt/ethaterluecht
mirhatenerluecht
dirhaterluecht
sihatenerluecht
Futur I
echwäert erleeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferleeŽn
dugéifserleeŽn
hien/si,hatt/etgéiferleeŽn
mirgéifenerleeŽn
dirgéifterleeŽn
sigéifenerleeŽn
Conditionnel Passť composť
echhštterluecht
duhšsserluecht
hien/si,hatt/ethštterluecht
mirhšttenerluecht
dirhštterluecht
sihšttenerluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererlee!
Plurielerleet!
erluecht
erleeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleeŽnausleeŽnbšileeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndernieftleeŽndohileeŽndraleeŽndrŽnnerleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽneraleeŽnerausleeŽnewechleeŽnfestleeŽnhannerleeŽnhanneschtleeŽniwwerleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckleeŽnzerťckverleeŽn zerleeŽnzouleeŽn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles