E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bild-en bilden (D) – constituer, former (F) – build, compose (E)
Stammformen bild-enbil-tge-bil-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbild-en
dubilt-s
hien/si,hatt/etbil-t
mirbild-en
dirbil-t
sibild-en
Pass compos
echhuge-bil-t
duhuesge-bil-t
hien/si,hatt/ethuetge-bil-t
mirhuge-bil-t
dirhuttge-bil-t
sihuge-bil-t
Plus-que-parfait
echhatge-bil-t
duhasge-bil-t
hien/si,hatt/ethatge-bil-t
mirhatege-bil-t
dirhatge-bil-t
sihatege-bil-t
Futur I
echwäert bild-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bil-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbild-en
dugéifsbild-en
hien/si,hatt/etgéifbild-en
mirgéifebild-en
dirgéiftbild-en
sigéifebild-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-bil-t
duhssge-bil-t
hien/si,hatt/ethttge-bil-t
mirhättege-bil-t
dirhttge-bil-t
sihättege-bil-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbilt!
Plurielbil-t!
ge-bil-t
bild-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-bil-t
dugëssge-bil-t
hie/si,hatt/etgëttge-bil-t
mirgige-bil-t
dirgittge-bil-t
sigige-bil-t
Pass compos
echsige-bil-t ginn
dubassge-bil-t ginn
hien/si,hatt/etassge-bil-t ginn
mirsige-bil-t ginn
dirsiddge-bil-t ginn
sisige-bil-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-bil-t ginn
duwaarsge-bil-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-bil-t ginn
mirwarege-bil-t ginn
dirwaartge-bil-t ginn
siwarege-bil-t ginn
Futur I
echwäert ge-bil-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bil-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-bil-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-bil-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-bil-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abild-enausbild-enmbild-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles