E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ubill-en anbellen (D) – aboyer aprs qn. (F) – to bark at (E)
Stammformen ubill-enbill-t unuge-bill-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbill-en un
dubill-s un
hien/si,hatt/etbill-t un
mirbill-en un
dirbill-t un
sibill-en un
Pass compos
echhunnuge-bill-t
duhuesuge-bill-t
hien/si,hatt/ethuetuge-bill-t
mirhunnuge-bill-t
dirhuttuge-bill-t
sihunnuge-bill-t
Plus-que-parfait
echhatuge-bill-t
duhasuge-bill-t
hien/si,hatt/ethatuge-bill-t
mirhatenuge-bill-t
dirhatuge-bill-t
sihatenuge-bill-t
Modale Futur I
echwäert ubill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert uge-bill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifubill-en
dugéifsubill-en
hien/si,hatt/etgéifubill-en
mirgéifenubill-en
dirgéiftubill-en
sigéifenubill-en
Conditionnel pass compos
echhttuge-bill-t
duhssuge-bill-t
hien/si,hatt/ethttuge-bill-t
mirhttenuge-bill-t
dirhttuge-bill-t
sihttenuge-bill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbill un!
Plurielbill-t un!
uge-bill-t
ubill-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bill-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles