E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerleeŽn zerlegen (D)dťcouper, dťmonter, morceler (F)
Stammformen zerleeŽnzerleetzerluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzerleeŽn
duzerlees
hien/si,hatt/etzerleet
mirzerleeŽn
dirzerleet
sizerleeŽn
Passť composť
echhunnzerluecht
duhueszerluecht
hien/si,hatt/ethuetzerluecht
mirhunnzerluecht
dirhuttzerluecht
sihunnzerluecht
Plus-que-parfait
echhatzerluecht
duhaszerluecht
hien/si,hatt/ethatzerluecht
mirhatenzerluecht
dirhatzerluecht
sihatenzerluecht
Futur I
echwäert zerleeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerleeŽn
dugéifszerleeŽn
hien/si,hatt/etgéifzerleeŽn
mirgéifenzerleeŽn
dirgéiftzerleeŽn
sigéifenzerleeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttzerluecht
duhšsszerluecht
hien/si,hatt/ethšttzerluecht
mirhšttenzerluecht
dirhšttzerluecht
sihšttenzerluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerlee!
Plurielzerleet!
zerluecht
zerleeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleeŽnausleeŽnbšileeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndernieftleeŽndohileeŽndraleeŽndrŽnnerleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽneraleeŽnerausleeŽnerleeŽnewechleeŽnfestleeŽnhannerleeŽnhanneschtleeŽniwwerleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckleeŽnzerťckverleeŽn zouleeŽn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles