E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mleeden umleiten (D) – dvier (F)
Stammformen mleedenleet mmgeleet
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleeden m
duleets m
hien/si,hatt/etleet m
mirleeden m
dirleet m
sileeden m
Pass compos
echhunnmgeleet
duhuesmgeleet
hien/si,hatt/ethuetmgeleet
mirhunnmgeleet
dirhuttmgeleet
sihunnmgeleet
Plus-que-parfait
echhatmgeleet
duhasmgeleet
hien/si,hatt/ethatmgeleet
mirhatenmgeleet
dirhatmgeleet
sihatenmgeleet
Futur I
echwäert mleeden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeleet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmleeden
dugéifsmleeden
hien/si,hatt/etgéifmleeden
mirgéifenmleeden
dirgéiftmleeden
sigéifenmleeden
Conditionnel Pass compos
echhttmgeleet
duhssmgeleet
hien/si,hatt/ethttmgeleet
mirhttenmgeleet
dirhttmgeleet
sihttenmgeleet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleet m!
Plurielleet m!
mgeleet
mleeden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmgeleet
dugëssmgeleet
hie/si,hatt/etgëttmgeleet
mirginnmgeleet
dirgittmgeleet
siginnmgeleet
Pass compos
echsinnmgeleet ginn
dubassmgeleet ginn
hien/si,hatt/etassmgeleet ginn
mirsinnmgeleet ginn
dirsiddmgeleet ginn
sisinnmgeleet ginn
Plus-que-parfait
echwarmgeleet ginn
duwaarsmgeleet ginn
hien/si,hatt/etwarmgeleet ginn
mirwarenmgeleet ginn
dirwaartmgeleet ginn
siwarenmgeleet ginn
Futur I
echwäert mgeleet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeleet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgeleet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgeleet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mgeleet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleedenleedenofleedenuleedenverleeden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles