E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofleeden ableiten (D) – dduire (F)
Stammformen ofleedenleet ofofgeleet
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleeden of
duleets of
hien/si,hatt/etleet of
mirleeden of
dirleet of
sileeden of
Pass compos
echhunnofgeleet
duhuesofgeleet
hien/si,hatt/ethuetofgeleet
mirhunnofgeleet
dirhuttofgeleet
sihunnofgeleet
Plus-que-parfait
echhatofgeleet
duhasofgeleet
hien/si,hatt/ethatofgeleet
mirhatenofgeleet
dirhatofgeleet
sihatenofgeleet
Futur I
echwäert ofleeden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeleet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofleeden
dugéifsofleeden
hien/si,hatt/etgéifofleeden
mirgéifenofleeden
dirgéiftofleeden
sigéifenofleeden
Conditionnel Pass compos
echhttofgeleet
duhssofgeleet
hien/si,hatt/ethttofgeleet
mirhttenofgeleet
dirhttofgeleet
sihttenofgeleet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleet of!
Plurielleet of!
ofgeleet
ofleeden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgeleet
dugëssofgeleet
hie/si,hatt/etgëttofgeleet
mirginnofgeleet
dirgittofgeleet
siginnofgeleet
Pass compos
echsinnofgeleet ginn
dubassofgeleet ginn
hien/si,hatt/etassofgeleet ginn
mirsinnofgeleet ginn
dirsiddofgeleet ginn
sisinnofgeleet ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeleet ginn
duwaarsofgeleet ginn
hien/si,hatt/etwarofgeleet ginn
mirwarenofgeleet ginn
dirwaartofgeleet ginn
siwarenofgeleet ginn
Futur I
echwäert ofgeleet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeleet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgeleet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgeleet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgeleet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleedenmleedenleedenuleedenverleeden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles