E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uleeden anleiten (D) – guider, montrer (F)
Stammformen uleedenleet unugeleet
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleeden un
duleets un
hien/si,hatt/etleet un
mirleeden un
dirleet un
sileeden un
Pass compos
echhunnugeleet
duhuesugeleet
hien/si,hatt/ethuetugeleet
mirhunnugeleet
dirhuttugeleet
sihunnugeleet
Plus-que-parfait
echhatugeleet
duhasugeleet
hien/si,hatt/ethatugeleet
mirhatenugeleet
dirhatugeleet
sihatenugeleet
Futur I
echwäert uleeden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeleet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuleeden
dugéifsuleeden
hien/si,hatt/etgéifuleeden
mirgéifenuleeden
dirgéiftuleeden
sigéifenuleeden
Conditionnel Pass compos
echhttugeleet
duhssugeleet
hien/si,hatt/ethttugeleet
mirhttenugeleet
dirhttugeleet
sihttenugeleet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleet un!
Plurielleet un!
ugeleet
uleeden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugeleet
dugëssugeleet
hie/si,hatt/etgëttugeleet
mirginnugeleet
dirgittugeleet
siginnugeleet
Pass compos
echsinnugeleet ginn
dubassugeleet ginn
hien/si,hatt/etassugeleet ginn
mirsinnugeleet ginn
dirsiddugeleet ginn
sisinnugeleet ginn
Plus-que-parfait
echwarugeleet ginn
duwaarsugeleet ginn
hien/si,hatt/etwarugeleet ginn
mirwarenugeleet ginn
dirwaartugeleet ginn
siwarenugeleet ginn
Futur I
echwäert ugeleet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeleet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugeleet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugeleet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugeleet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleedenmleedenleedenofleedenverleeden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles