E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
leed-en leiten (D) – diriger (F)
Stammformen leed-enlee-tge-lee-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleed-en
duleet-s
hien/si,hatt/etlee-t
mirleed-en
dirlee-t
sileed-en
Pass compos
echhuge-lee-t
duhuesge-lee-t
hien/si,hatt/ethuetge-lee-t
mirhuge-lee-t
dirhuttge-lee-t
sihuge-lee-t
Plus-que-parfait
echhatge-lee-t
duhasge-lee-t
hien/si,hatt/ethatge-lee-t
mirhatege-lee-t
dirhatge-lee-t
sihatege-lee-t
Futur I
echwäert leed-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-lee-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifleed-en
dugéifsleed-en
hien/si,hatt/etgéifleed-en
mirgéifeleed-en
dirgéiftleed-en
sigéifeleed-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-lee-t
duhssge-lee-t
hien/si,hatt/ethttge-lee-t
mirhättege-lee-t
dirhttge-lee-t
sihättege-lee-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleet!
Pluriellee-t!
ge-lee-t
leed-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-lee-t
dugëssge-lee-t
hie/si,hatt/etgëttge-lee-t
mirgige-lee-t
dirgittge-lee-t
sigige-lee-t
Pass compos
echsige-lee-t ginn
dubassge-lee-t ginn
hien/si,hatt/etassge-lee-t ginn
mirsige-lee-t ginn
dirsiddge-lee-t ginn
sisige-lee-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-lee-t ginn
duwaarsge-lee-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-lee-t ginn
mirwarege-lee-t ginn
dirwaartge-lee-t ginn
siwarege-lee-t ginn
Futur I
echwäert ge-lee-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-lee-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-lee-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-lee-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-lee-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleed-enmleed-enofleed-enuleed-enverleed-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles