E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erleedegen erledigen (D)accomplir (F)
Stammformen erleedegenerleedegterleedegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerleedegen
duerleedegs
hien/si,hatt/eterleedegt
mirerleedegen
direrleedegt
sierleedegen
Pass compos
echhunnerleedegt
duhueserleedegt
hien/si,hatt/ethueterleedegt
mirhunnerleedegt
dirhutterleedegt
sihunnerleedegt
Plus-que-parfait
echhaterleedegt
duhaserleedegt
hien/si,hatt/ethaterleedegt
mirhatenerleedegt
dirhaterleedegt
sihatenerleedegt
Futur I
echwäert erleedegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erleedegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferleedegen
dugéifserleedegen
hien/si,hatt/etgéiferleedegen
mirgéifenerleedegen
dirgéifterleedegen
sigéifenerleedegen
Conditionnel Pass compos
echhtterleedegt
duhsserleedegt
hien/si,hatt/ethtterleedegt
mirhttenerleedegt
dirhtterleedegt
sihttenerleedegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererleedeg!
Plurielerleedegt!
erleedegt
erleedegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerleedegt
dugësserleedegt
hie/si,hatt/etgëtterleedegt
mirginnerleedegt
dirgitterleedegt
siginnerleedegt
Pass compos
echsinnerleedegt ginn
dubasserleedegt ginn
hien/si,hatt/etasserleedegt ginn
mirsinnerleedegt ginn
dirsidderleedegt ginn
sisinnerleedegt ginn
Plus-que-parfait
echwarerleedegt ginn
duwaarserleedegt ginn
hien/si,hatt/etwarerleedegt ginn
mirwarenerleedegt ginn
dirwaarterleedegt ginn
siwarenerleedegt ginn
Futur I
echwäert erleedegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erleedegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erleedegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erleedegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erleedegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles