E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
deleg-éier-en delegieren (D)déléguer (F)
Stammformen dedeleg-éier-endedeleg-éier-tdedeleg-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedeleg-éier-en
dudedeleg-éier-s
hien/si,hatt/etdedeleg-éier-t
mirdedeleg-éier-en
dirdedeleg-éier-t
sidedeleg-éier-en
Passé composé
echhunndedeleg-éier-t
duhuesdedeleg-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedeleg-éier-t
mirhunndedeleg-éier-t
dirhuttdedeleg-éier-t
sihunndedeleg-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedeleg-éier-t
duhasdedeleg-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedeleg-éier-t
mirhatendedeleg-éier-t
dirhatdedeleg-éier-t
sihatendedeleg-éier-t
Futur I
echwäert deleg-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeleg-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeleg-éier-en
dugéifsdeleg-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdeleg-éier-en
mirgéifendeleg-éier-en
dirgéiftdeleg-éier-en
sigéifendeleg-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedeleg-éier-t
duhässdedeleg-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedeleg-éier-t
mirhättendedeleg-éier-t
dirhättdedeleg-éier-t
sihättendedeleg-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedeleg-éier!
Plurieldedeleg-éier-t!
dedeleg-éier-t
deleg-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedeleg-éier-t
dugëssdedeleg-éier-t
hie/si,hatt/etgëttdedeleg-éier-t
mirginndedeleg-éier-t
dirgittdedeleg-éier-t
siginndedeleg-éier-t
Passé composé
echsinndedeleg-éier-t ginn
dubassdedeleg-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassdedeleg-éier-t ginn
mirsinndedeleg-éier-t ginn
dirsidddedeleg-éier-t ginn
sisinndedeleg-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwardedeleg-éier-t ginn
duwaarsdedeleg-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwardedeleg-éier-t ginn
mirwarendedeleg-éier-t ginn
dirwaartdedeleg-éier-t ginn
siwarendedeleg-éier-t ginn
Futur I
echwäert dedeleg-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeleg-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedeleg-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedeleg-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedeleg-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles