E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
legiferéieren legiferieren (D) – légiférer (F)
Stammformen legiferéierenlegiferéiertlegiferéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlegiferéieren
dulegiferéiers
hien/si,hatt/etlegiferéiert
mirlegiferéieren
dirlegiferéiert
silegiferéieren
Passé composé
echhulegiferéiert
duhueslegiferéiert
hien/si,hatt/ethuetlegiferéiert
mirhulegiferéiert
dirhuttlegiferéiert
sihulegiferéiert
Plus-que-parfait
echhatlegiferéiert
duhaslegiferéiert
hien/si,hatt/ethatlegiferéiert
mirhatelegiferéiert
dirhatlegiferéiert
sihatelegiferéiert
Futur I
echwäert legiferéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert legiferéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflegiferéieren
dugéifslegiferéieren
hien/si,hatt/etgéiflegiferéieren
mirgéifelegiferéieren
dirgéiftlegiferéieren
sigéifelegiferéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlegiferéiert
duhässlegiferéiert
hien/si,hatt/ethättlegiferéiert
mirhättelegiferéiert
dirhättlegiferéiert
sihättelegiferéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlegiferéier!
Pluriellegiferéiert!
legiferéiert
legiferéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles