E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
derbšilei-en dabeiliegen (D)Íre situť/couchť prŤs de (F)
Stammformen derbšilei-enlši-t derbšiderbšige-lee-Žn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (derbši-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dobšileien
Indikativ Aktiv
Prťsent
echlei-en derbši
dulši-s derbši
hien/si,hatt/etlši-t derbši
mirlei-en derbši
dirlei-t derbši
silei-en derbši
Prťtťrit
echlouch derbši
dulouch-s derbši
hien/si,hatt/etlouch derbši
mirlouch-en derbši
dirlouch-t derbši
silouch-en derbši
Passť composť
echhunnderbšige-lee-Žn
duhuesderbšige-lee-Žn
hien/si,hatt/ethuetderbšige-lee-Žn
mirhunnderbšige-lee-Žn
dirhuttderbšige-lee-Žn
sihunnderbšige-lee-Žn
Plus-que-parfait
echhatderbšige-lee-Žn
duhasderbšige-lee-Žn
hien/si,hatt/ethatderbšige-lee-Žn
mirhatenderbšige-lee-Žn
dirhatderbšige-lee-Žn
sihatenderbšige-lee-Žn
Futur I
echwäert derbšilei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbšige-lee-Žn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echlťich derbši
dulťich-s derbši
hien/si,hatt/etlťich derbši
mirlťich-en derbši
dirlťich-t derbši
silťich-en derbši
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbšilei-en
dugéifsderbšilei-en
hien/si,hatt/etgéifderbšilei-en
mirgéifenderbšilei-en
dirgéiftderbšilei-en
sigéifenderbšilei-en
Conditionnel Passť composť
echhšttderbšige-lee-Žn
duhšssderbšige-lee-Žn
hien/si,hatt/ethšttderbšige-lee-Žn
mirhšttenderbšige-lee-Žn
dirhšttderbšige-lee-Žn
sihšttenderbšige-lee-Žn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlei derbši!
Pluriellei-t derbši!
derbšige-lee-Žn
derbšilei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alei-enbšilei-enbroochlei-endernieftlei-endrŽnnerlei-enduerchlei-enŽmlei-enŽnnerlei-enlei-enoplei-enulei-envirlei-enzerťcklei-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles