E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beléien belügen (D)mentir à  qn. (F)
Stammformen beléienbelittbelunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dir litt (2. P. Pl.)
Indikativ Aktiv
Présent
echbeléien
dubelitts
hien/si,hatt/etbelitt
mirbeléien
dirbeléit / litt
sibeléien
Passé composé
echhubelunn
duhuesbelunn
hien/si,hatt/ethuetbelunn
mirhubelunn
dirhuttbelunn
sihubelunn
Plus-que-parfait
echhatbelunn
duhasbelunn
hien/si,hatt/ethatbelunn
mirhatebelunn
dirhatbelunn
sihatebelunn
Futur I
echwäert beléien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert belunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeléien
dugéifsbeléien
hien/si,hatt/etgéifbeléien
mirgéifebeléien
dirgéiftbeléien
sigéifebeléien
Conditionnel Passé composé
echhättbelunn
duhässbelunn
hien/si,hatt/ethättbelunn
mirhättebelunn
dirhättbelunn
sihättebelunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeléi!
Plurielbeléit!
belunn
beléien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
léien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles