E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verleid-en vertragen, ausstehen (D)supporter (F)
Stammformen verleid-enverlei-tverlidd-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverleid-en
duverleit-s
hien/si,hatt/etverlei-t
mirverleid-en
dirverlei-t
siverleid-en
Pass compos
echhuverlidd-en
duhuesverlidd-en
hien/si,hatt/ethuetverlidd-en
mirhuverlidd-en
dirhuttverlidd-en
sihuverlidd-en
Plus-que-parfait
echhatverlidd-en
duhasverlidd-en
hien/si,hatt/ethatverlidd-en
mirhateverlidd-en
dirhatverlidd-en
sihateverlidd-en
Futur I
echwäert verleid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlidd-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverleid-en
dugéifsverleid-en
hien/si,hatt/etgéifverleid-en
mirgéifeverleid-en
dirgéiftverleid-en
sigéifeverleid-en
Conditionnel Pass compos
echhttverlidd-en
duhssverlidd-en
hien/si,hatt/ethttverlidd-en
mirhätteverlidd-en
dirhttverlidd-en
sihätteverlidd-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverleit!
Plurielverlei-t!
verlidd-en
verleid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erleid-enleid-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles