E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verléid-en zulöten (D)souder qc. (F)
Stammformen verléid-enverléi-tverléi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverléid-en
duverléit-s
hien/si,hatt/etverléi-t
mirverléid-en
dirverléi-t
siverléid-en
Passé composé
echhuverléi-t
duhuesverléi-t
hien/si,hatt/ethuetverléi-t
mirhuverléi-t
dirhuttverléi-t
sihuverléi-t
Plus-que-parfait
echhatverléi-t
duhasverléi-t
hien/si,hatt/ethatverléi-t
mirhateverléi-t
dirhatverléi-t
sihateverléi-t
Futur I
echwäert verléid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verléi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverléid-en
dugéifsverléid-en
hien/si,hatt/etgéifverléid-en
mirgéifeverléid-en
dirgéiftverléid-en
sigéifeverléid-en
Conditionnel Passé composé
echhättverléi-t
duhässverléi-t
hien/si,hatt/ethättverléi-t
mirhätteverléi-t
dirhättverléi-t
sihätteverléi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverléit!
Plurielverléi-t!
verléi-t
verléid-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverléi-t
dugëssverléi-t
hie/si,hatt/etgëttverléi-t
mirgiverléi-t
dirgittverléi-t
sigiverléi-t
Passé composé
echsiverléi-t ginn
dubassverléi-t ginn
hien/si,hatt/etassverléi-t ginn
mirsiverléi-t ginn
dirsiddverléi-t ginn
sisiverléi-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverléi-t ginn
duwaarsverléi-t ginn
hien/si,hatt/etwarverléi-t ginn
mirwareverléi-t ginn
dirwaartverléi-t ginn
siwareverléi-t ginn
Futur I
echwäert verléi-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verléi-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verléi-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verléi-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verléi-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
léid-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles