E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beleidegen beleidigen (D) – offenser (F)
Stammformen beleidegenbeleidegtbeleidegt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten beleedegen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeleidegen
dubeleidegs
hien/si,hatt/etbeleidegt
mirbeleidegen
dirbeleidegt
sibeleidegen
Pass compos
echhubeleidegt
duhuesbeleidegt
hien/si,hatt/ethuetbeleidegt
mirhubeleidegt
dirhuttbeleidegt
sihubeleidegt
Plus-que-parfait
echhatbeleidegt
duhasbeleidegt
hien/si,hatt/ethatbeleidegt
mirhatebeleidegt
dirhatbeleidegt
sihatebeleidegt
Futur I
echwäert beleidegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beleidegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeleidegen
dugéifsbeleidegen
hien/si,hatt/etgéifbeleidegen
mirgéifebeleidegen
dirgéiftbeleidegen
sigéifebeleidegen
Conditionnel Pass compos
echhttbeleidegt
duhssbeleidegt
hien/si,hatt/ethttbeleidegt
mirhättebeleidegt
dirhttbeleidegt
sihättebeleidegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeleideg!
Plurielbeleidegt!
beleidegt
beleidegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibeleidegt
dugëssbeleidegt
hie/si,hatt/etgëttbeleidegt
mirgibeleidegt
dirgittbeleidegt
sigibeleidegt
Pass compos
echsibeleidegt ginn
dubassbeleidegt ginn
hien/si,hatt/etassbeleidegt ginn
mirsibeleidegt ginn
dirsiddbeleidegt ginn
sisibeleidegt ginn
Plus-que-parfait
echwarbeleidegt ginn
duwaarsbeleidegt ginn
hien/si,hatt/etwarbeleidegt ginn
mirwarebeleidegt ginn
dirwaartbeleidegt ginn
siwarebeleidegt ginn
Futur I
echwäert beleidegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beleidegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beleidegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beleidegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beleidegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles