E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beleideg-en beleidigen (D) – offenser (F)
Stammformen beleideg-enbeleideg-tbeleideg-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten beleedegen
Indikativ Aktiv
Present
echbeleideg-en
dubeleideg-s
hien/si,hatt/etbeleideg-t
mirbeleideg-en
dirbeleideg-t
sibeleideg-en
Pass compos
echhubeleideg-t
duhuesbeleideg-t
hien/si,hatt/ethuetbeleideg-t
mirhubeleideg-t
dirhuttbeleideg-t
sihubeleideg-t
Plus-que-parfait
echhatbeleideg-t
duhasbeleideg-t
hien/si,hatt/ethatbeleideg-t
mirhatebeleideg-t
dirhatbeleideg-t
sihatebeleideg-t
Modale Futur I
echwäert beleideg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert beleideg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeleideg-en
dugéifsbeleideg-en
hien/si,hatt/etgéifbeleideg-en
mirgéifebeleideg-en
dirgéiftbeleideg-en
sigéifebeleideg-en
Conditionnel pass compos
echhttbeleideg-t
duhssbeleideg-t
hien/si,hatt/ethttbeleideg-t
mirhättebeleideg-t
dirhttbeleideg-t
sihättebeleideg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeleideg!
Plurielbeleideg-t!
beleideg-t
beleideg-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgibeleideg-t
dugëssbeleideg-t
hie/si,hatt/etgëttbeleideg-t
mirgibeleideg-t
dirgittbeleideg-t
sigibeleideg-t
Pass compos
echsibeleideg-t ginn
dubassbeleideg-t ginn
hien/si,hatt/etassbeleideg-t ginn
mirsibeleideg-t ginn
dirsiddbeleideg-t ginn
sisibeleideg-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbeleideg-t ginn
duwaarsbeleideg-t ginn
hien/si,hatt/etwarbeleideg-t ginn
mirwarebeleideg-t ginn
dirwaartbeleideg-t ginn
siwarebeleideg-t ginn
Modale Futur I
echwäert beleideg-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert beleideg-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beleideg-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beleideg-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier beleideg-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles