E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausleieren ausleiern (D) – user (F)
Stammformen ausleierenleiert ausausgeleiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echleieren aus
duleiers aus
hien/si,hatt/etleiert aus
mirleieren aus
dirleiert aus
sileieren aus
Pass compos
echhunnausgeleiert
duhuesausgeleiert
hien/si,hatt/ethuetausgeleiert
mirhunnausgeleiert
dirhuttausgeleiert
sihunnausgeleiert
Plus-que-parfait
echhatausgeleiert
duhasausgeleiert
hien/si,hatt/ethatausgeleiert
mirhatenausgeleiert
dirhatausgeleiert
sihatenausgeleiert
Modale Futur I
echwäert ausleieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgeleiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausleieren
dugéifsausleieren
hien/si,hatt/etgéifausleieren
mirgéifenausleieren
dirgéiftausleieren
sigéifenausleieren
Conditionnel pass compos
echhttausgeleiert
duhssausgeleiert
hien/si,hatt/ethttausgeleiert
mirhttenausgeleiert
dirhttausgeleiert
sihttenausgeleiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleier aus!
Plurielleiert aus!
ausgeleiert
ausleieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgeleiert
dugëssausgeleiert
hie/si,hatt/etgëttausgeleiert
mirginnausgeleiert
dirgittausgeleiert
siginnausgeleiert
Pass compos
echsinnausgeleiert ginn
dubassausgeleiert ginn
hien/si,hatt/etassausgeleiert ginn
mirsinnausgeleiert ginn
dirsiddausgeleiert ginn
sisinnausgeleiert ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeleiert ginn
duwaarsausgeleiert ginn
hien/si,hatt/etwarausgeleiert ginn
mirwarenausgeleiert ginn
dirwaartausgeleiert ginn
siwarenausgeleiert ginn
Modale Futur I
echwäert ausgeleiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgeleiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgeleiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeleiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgeleiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
leieren
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles