E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausleier-en ausleiern (D)user (F)
Stammformen ausleier-enleier-t ausausge-leier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echleier-en aus
duleier-s aus
hien/si,hatt/etleier-t aus
mirleier-en aus
dirleier-t aus
sileier-en aus
Pass compos
echhunnausge-leier-t
duhuesausge-leier-t
hien/si,hatt/ethuetausge-leier-t
mirhunnausge-leier-t
dirhuttausge-leier-t
sihunnausge-leier-t
Plus-que-parfait
echhatausge-leier-t
duhasausge-leier-t
hien/si,hatt/ethatausge-leier-t
mirhatenausge-leier-t
dirhatausge-leier-t
sihatenausge-leier-t
Futur I
echwäert ausleier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-leier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausleier-en
dugéifsausleier-en
hien/si,hatt/etgéifausleier-en
mirgéifenausleier-en
dirgéiftausleier-en
sigéifenausleier-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-leier-t
duhssausge-leier-t
hien/si,hatt/ethttausge-leier-t
mirhttenausge-leier-t
dirhttausge-leier-t
sihttenausge-leier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleier aus!
Plurielleier-t aus!
ausge-leier-t
ausleier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausge-leier-t
dugëssausge-leier-t
hie/si,hatt/etgëttausge-leier-t
mirginnausge-leier-t
dirgittausge-leier-t
siginnausge-leier-t
Pass compos
echsinnausge-leier-t ginn
dubassausge-leier-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-leier-t ginn
mirsinnausge-leier-t ginn
dirsiddausge-leier-t ginn
sisinnausge-leier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-leier-t ginn
duwaarsausge-leier-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-leier-t ginn
mirwarenausge-leier-t ginn
dirwaartausge-leier-t ginn
siwarenausge-leier-t ginn
Futur I
echwäert ausge-leier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-leier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausge-leier-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausge-leier-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausge-leier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
leier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles