E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
leieren leiern (D) – rciter, chanter toujours le mme refrain (F)
Stammformen leierenleiertgeleiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echleieren
duleiers
hien/si,hatt/etleiert
mirleieren
dirleiert
sileieren
Pass compos
echhugeleiert
duhuesgeleiert
hien/si,hatt/ethuetgeleiert
mirhugeleiert
dirhuttgeleiert
sihugeleiert
Plus-que-parfait
echhatgeleiert
duhasgeleiert
hien/si,hatt/ethatgeleiert
mirhategeleiert
dirhatgeleiert
sihategeleiert
Modale Futur I
echwäert leieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geleiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifleieren
dugéifsleieren
hien/si,hatt/etgéifleieren
mirgéifeleieren
dirgéiftleieren
sigéifeleieren
Conditionnel pass compos
echhttgeleiert
duhssgeleiert
hien/si,hatt/ethttgeleiert
mirhättegeleiert
dirhttgeleiert
sihättegeleiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleier!
Plurielleiert!
geleiert
leieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigeleiert
dugëssgeleiert
hie/si,hatt/etgëttgeleiert
mirgigeleiert
dirgittgeleiert
sigigeleiert
Pass compos
echsigeleiert ginn
dubassgeleiert ginn
hien/si,hatt/etassgeleiert ginn
mirsigeleiert ginn
dirsiddgeleiert ginn
sisigeleiert ginn
Plus-que-parfait
echwargeleiert ginn
duwaarsgeleiert ginn
hien/si,hatt/etwargeleiert ginn
mirwaregeleiert ginn
dirwaartgeleiert ginn
siwaregeleiert ginn
Modale Futur I
echwäert geleiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geleiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geleiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geleiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier geleiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausleieren
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles