E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bäiléieren dazulernen (D)apprendre (élargir ses connaissances) (F)
Stammformen bäiléierenléiert bäibäigeléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléiere bäi
duléiers bäi
hien/si,hatt/etléiert bäi
mirléiere bäi
dirléiert bäi
siléiere bäi
Passé composé
echhubäigeléiert
duhuesbäigeléiert
hien/si,hatt/ethuetbäigeléiert
mirhubäigeléiert
dirhuttbäigeléiert
sihubäigeléiert
Plus-que-parfait
echhatbäigeléiert
duhasbäigeléiert
hien/si,hatt/ethatbäigeléiert
mirhatebäigeléiert
dirhatbäigeléiert
sihatebäigeléiert
Futur I
echwäert bäiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigeléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäiléieren
dugéifsbäiléieren
hien/si,hatt/etgéifbäiléieren
mirgéifebäiléieren
dirgéiftbäiléieren
sigéifebäiléieren
Conditionnel Passé composé
echhättbäigeléiert
duhässbäigeléiert
hien/si,hatt/ethättbäigeléiert
mirhättebäigeléiert
dirhättbäigeléiert
sihättebäigeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier bäi!
Plurielléiert bäi!
bäigeléiert
bäiléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibäigeléiert
dugëssbäigeléiert
hie/si,hatt/etgëttbäigeléiert
mirgibäigeléiert
dirgittbäigeléiert
sigibäigeléiert
Passé composé
echsibäigeléiert ginn
dubassbäigeléiert ginn
hien/si,hatt/etassbäigeléiert ginn
mirsibäigeléiert ginn
dirsiddbäigeléiert ginn
sisibäigeléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbäigeléiert ginn
duwaarsbäigeléiert ginn
hien/si,hatt/etwarbäigeléiert ginn
mirwarebäigeléiert ginn
dirwaartbäigeléiert ginn
siwarebäigeléiert ginn
Futur I
echwäert bäigeléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigeléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bäigeléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bäigeléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bäigeléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beléierenderbäiléierenerofléierenléierenuléierenverléieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles