E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beléieren belehren (D)instruire, faire la leà§on à  (F)
Stammformen beléierenbeléiertbeléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbeléieren
dubeléiers
hien/si,hatt/etbeléiert
mirbeléieren
dirbeléiert
sibeléieren
Passé composé
echhubeléiert
duhuesbeléiert
hien/si,hatt/ethuetbeléiert
mirhubeléiert
dirhuttbeléiert
sihubeléiert
Plus-que-parfait
echhatbeléiert
duhasbeléiert
hien/si,hatt/ethatbeléiert
mirhatebeléiert
dirhatbeléiert
sihatebeléiert
Futur I
echwäert beléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeléieren
dugéifsbeléieren
hien/si,hatt/etgéifbeléieren
mirgéifebeléieren
dirgéiftbeléieren
sigéifebeléieren
Conditionnel Passé composé
echhättbeléiert
duhässbeléiert
hien/si,hatt/ethättbeléiert
mirhättebeléiert
dirhättbeléiert
sihättebeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeléier!
Plurielbeléiert!
beléiert
beléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibeléiert
dugëssbeléiert
hie/si,hatt/etgëttbeléiert
mirgibeléiert
dirgittbeléiert
sigibeléiert
Passé composé
echsibeléiert ginn
dubassbeléiert ginn
hien/si,hatt/etassbeléiert ginn
mirsibeléiert ginn
dirsiddbeléiert ginn
sisibeléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbeléiert ginn
duwaarsbeléiert ginn
hien/si,hatt/etwarbeléiert ginn
mirwarebeléiert ginn
dirwaartbeléiert ginn
siwarebeléiert ginn
Futur I
echwäert beléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif beléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif beléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier beléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléierenderbäiléierenerofléierenléierenuléierenverléieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles