E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beléier-en belehren (D)instruire, faire la leà§on à  (F)
Stammformen beléier-enbeléier-tbeléier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbeléier-en
dubeléier-s
hien/si,hatt/etbeléier-t
mirbeléier-en
dirbeléier-t
sibeléier-en
Passé composé
echhubeléier-t
duhuesbeléier-t
hien/si,hatt/ethuetbeléier-t
mirhubeléier-t
dirhuttbeléier-t
sihubeléier-t
Plus-que-parfait
echhatbeléier-t
duhasbeléier-t
hien/si,hatt/ethatbeléier-t
mirhatebeléier-t
dirhatbeléier-t
sihatebeléier-t
Futur I
echwäert beléier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beléier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeléier-en
dugéifsbeléier-en
hien/si,hatt/etgéifbeléier-en
mirgéifebeléier-en
dirgéiftbeléier-en
sigéifebeléier-en
Conditionnel Passé composé
echhättbeléier-t
duhässbeléier-t
hien/si,hatt/ethättbeléier-t
mirhättebeléier-t
dirhättbeléier-t
sihättebeléier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeléier!
Plurielbeléier-t!
beléier-t
beléier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibeléier-t
dugëssbeléier-t
hie/si,hatt/etgëttbeléier-t
mirgibeléier-t
dirgittbeléier-t
sigibeléier-t
Passé composé
echsibeléier-t ginn
dubassbeléier-t ginn
hien/si,hatt/etassbeléier-t ginn
mirsibeléier-t ginn
dirsiddbeléier-t ginn
sisibeléier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbeléier-t ginn
duwaarsbeléier-t ginn
hien/si,hatt/etwarbeléier-t ginn
mirwarebeléier-t ginn
dirwaartbeléier-t ginn
siwarebeléier-t ginn
Futur I
echwäert beléier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beléier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif beléier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif beléier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier beléier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléier-enderbäiléier-enerofléier-enléier-enuléier-enverléier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles