E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
derbäiléieren hinzulernen (D)apprendre en plus (F)
Stammformen derbäiléierenléiert derbäiderbäigeléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (derbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dobäiléieren, bäiléieren
Indikativ Aktiv
Présent
echléieren derbäi
duléiers derbäi
hien/si,hatt/etléiert derbäi
mirléieren derbäi
dirléiert derbäi
siléieren derbäi
Passé composé
echhunnderbäigeléiert
duhuesderbäigeléiert
hien/si,hatt/ethuetderbäigeléiert
mirhunnderbäigeléiert
dirhuttderbäigeléiert
sihunnderbäigeléiert
Plus-que-parfait
echhatderbäigeléiert
duhasderbäigeléiert
hien/si,hatt/ethatderbäigeléiert
mirhatenderbäigeléiert
dirhatderbäigeléiert
sihatenderbäigeléiert
Futur I
echwäert derbäiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbäigeléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbäiléieren
dugéifsderbäiléieren
hien/si,hatt/etgéifderbäiléieren
mirgéifenderbäiléieren
dirgéiftderbäiléieren
sigéifenderbäiléieren
Conditionnel Passé composé
echhättderbäigeléiert
duhässderbäigeléiert
hien/si,hatt/ethättderbäigeléiert
mirhättenderbäigeléiert
dirhättderbäigeléiert
sihättenderbäigeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier derbäi!
Plurielléiert derbäi!
derbäigeléiert
derbäiléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnderbäigeléiert
dugëssderbäigeléiert
hie/si,hatt/etgëttderbäigeléiert
mirginnderbäigeléiert
dirgittderbäigeléiert
siginnderbäigeléiert
Passé composé
echsinnderbäigeléiert ginn
dubassderbäigeléiert ginn
hien/si,hatt/etassderbäigeléiert ginn
mirsinnderbäigeléiert ginn
dirsiddderbäigeléiert ginn
sisinnderbäigeléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarderbäigeléiert ginn
duwaarsderbäigeléiert ginn
hien/si,hatt/etwarderbäigeléiert ginn
mirwarenderbäigeléiert ginn
dirwaartderbäigeléiert ginn
siwarenderbäigeléiert ginn
Futur I
echwäert derbäigeléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbäigeléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif derbäigeléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif derbäigeléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier derbäigeléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléierenbeléierenerofléierenléierenuléierenverléieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles