E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofléieren
Stammformen erofléierenléiert eroferofgeléiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléieren erof
duléiers erof
hien/si,hatt/etléiert erof
mirléieren erof
dirléiert erof
siléieren erof
Passé composé
echhunnerofgeléiert
duhueserofgeléiert
hien/si,hatt/ethueterofgeléiert
mirhunnerofgeléiert
dirhutterofgeléiert
sihunnerofgeléiert
Plus-que-parfait
echhaterofgeléiert
duhaserofgeléiert
hien/si,hatt/ethaterofgeléiert
mirhatenerofgeléiert
dirhaterofgeléiert
sihatenerofgeléiert
Futur I
echwäert erofléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgeléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofléieren
dugéifserofléieren
hien/si,hatt/etgéiferofléieren
mirgéifenerofléieren
dirgéifterofléieren
sigéifenerofléieren
Conditionnel Passé composé
echhätterofgeléiert
duhässerofgeléiert
hien/si,hatt/ethätterofgeléiert
mirhättenerofgeléiert
dirhätterofgeléiert
sihättenerofgeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléier erof!
Plurielléiert erof!
erofgeléiert
erofléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerofgeléiert
dugësserofgeléiert
hie/si,hatt/etgëtterofgeléiert
mirginnerofgeléiert
dirgitterofgeléiert
siginnerofgeléiert
Passé composé
echsinnerofgeléiert ginn
dubasserofgeléiert ginn
hien/si,hatt/etasserofgeléiert ginn
mirsinnerofgeléiert ginn
dirsidderofgeléiert ginn
sisinnerofgeléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarerofgeléiert ginn
duwaarserofgeléiert ginn
hien/si,hatt/etwarerofgeléiert ginn
mirwarenerofgeléiert ginn
dirwaarterofgeléiert ginn
siwarenerofgeléiert ginn
Futur I
echwäert erofgeléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgeléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erofgeléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erofgeléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erofgeléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiléierenbeléierenderbäiléierenléierenuléierenverléieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles