E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ver-léier-en verlieren (D)perdre (F)to lose (E)
Stammformen ver-léier-enver-léier-tverluer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echver-léier-en
duver-léier-s
hien/si,hatt/etver-léier-t
mirver-léier-en
dirver-léier-t
siver-léier-en
Passé composé
echhuverluer
duhuesverluer
hien/si,hatt/ethuetverluer
mirhuverluer
dirhuttverluer
sihuverluer
Plus-que-parfait
echhatverluer
duhasverluer
hien/si,hatt/ethatverluer
mirhateverluer
dirhatverluer
sihateverluer
Futur I
echwäert ver-léier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verluer hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifver-léier-en
dugéifsver-léier-en
hien/si,hatt/etgéifver-léier-en
mirgéifever-léier-en
dirgéiftver-léier-en
sigéifever-léier-en
Conditionnel Passé composé
echhättverluer
duhässverluer
hien/si,hatt/ethättverluer
mirhätteverluer
dirhättverluer
sihätteverluer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverléier!
Plurielverléier-t!
verluer
ver-léier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles