E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uläimen anleimen (D)coller (F)
Stammformen uläimenläimt unugeläimt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläimen un
duläims un
hien/si,hatt/etläimt un
mirläimen un
dirläimt un
siläimen un
Passé composé
echhunnugeläimt
duhuesugeläimt
hien/si,hatt/ethuetugeläimt
mirhunnugeläimt
dirhuttugeläimt
sihunnugeläimt
Plus-que-parfait
echhatugeläimt
duhasugeläimt
hien/si,hatt/ethatugeläimt
mirhatenugeläimt
dirhatugeläimt
sihatenugeläimt
Futur I
echwäert uläimen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeläimt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuläimen
dugéifsuläimen
hien/si,hatt/etgéifuläimen
mirgéifenuläimen
dirgéiftuläimen
sigéifenuläimen
Conditionnel Passé composé
echhättugeläimt
duhässugeläimt
hien/si,hatt/ethättugeläimt
mirhättenugeläimt
dirhättugeläimt
sihättenugeläimt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläim un!
Plurielläimt un!
ugeläimt
uläimen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnugeläimt
dugëssugeläimt
hie/si,hatt/etgëttugeläimt
mirginnugeläimt
dirgittugeläimt
siginnugeläimt
Passé composé
echsinnugeläimt ginn
dubassugeläimt ginn
hien/si,hatt/etassugeläimt ginn
mirsinnugeläimt ginn
dirsiddugeläimt ginn
sisinnugeläimt ginn
Plus-que-parfait
echwarugeläimt ginn
duwaarsugeläimt ginn
hien/si,hatt/etwarugeläimt ginn
mirwarenugeläimt ginn
dirwaartugeläimt ginn
siwarenugeläimt ginn
Futur I
echwäert ugeläimt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeläimt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ugeläimt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ugeläimt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ugeläimt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
läimen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles