E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aléisen einlösen (D)encaisser (F)
Stammformen aléisenléist anageléist
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléisen an
duléis an
hien/si,hatt/etléist an
mirléisen an
dirléist an
siléisen an
Passé composé
echhunnageléist
duhuesageléist
hien/si,hatt/ethuetageléist
mirhunnageléist
dirhuttageléist
sihunnageléist
Plus-que-parfait
echhatageléist
duhasageléist
hien/si,hatt/ethatageléist
mirhatenageléist
dirhatageléist
sihatenageléist
Futur I
echwäert aléisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageléist hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaléisen
dugéifsaléisen
hien/si,hatt/etgéifaléisen
mirgéifenaléisen
dirgéiftaléisen
sigéifenaléisen
Conditionnel Passé composé
echhättageléist
duhässageléist
hien/si,hatt/ethättageléist
mirhättenageléist
dirhättageléist
sihättenageléist
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléis an!
Plurielléist an!
ageléist
aléisen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnageléist
dugëssageléist
hie/si,hatt/etgëttageléist
mirginnageléist
dirgittageléist
siginnageléist
Passé composé
echsinnageléist ginn
dubassageléist ginn
hien/si,hatt/etassageléist ginn
mirsinnageléist ginn
dirsiddageléist ginn
sisinnageléist ginn
Plus-que-parfait
echwarageléist ginn
duwaarsageléist ginn
hien/si,hatt/etwarageléist ginn
mirwarenageléist ginn
dirwaartageléist ginn
siwarenageléist ginn
Futur I
echwäert ageléist ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageléist gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ageléist
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ageléist ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ageléist ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausléisenerléisenléisenofléisenopléisen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles