E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausléisen auslösen (D)susciter, déclencher (F)
Stammformen ausléisenléist ausausgeléist
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléisen aus
duléis aus
hien/si,hatt/etléist aus
mirléisen aus
dirléist aus
siléisen aus
Passé composé
echhunnausgeléist
duhuesausgeléist
hien/si,hatt/ethuetausgeléist
mirhunnausgeléist
dirhuttausgeléist
sihunnausgeléist
Plus-que-parfait
echhatausgeléist
duhasausgeléist
hien/si,hatt/ethatausgeléist
mirhatenausgeléist
dirhatausgeléist
sihatenausgeléist
Futur I
echwäert ausléisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeléist hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausléisen
dugéifsausléisen
hien/si,hatt/etgéifausléisen
mirgéifenausléisen
dirgéiftausléisen
sigéifenausléisen
Conditionnel Passé composé
echhättausgeléist
duhässausgeléist
hien/si,hatt/ethättausgeléist
mirhättenausgeléist
dirhättausgeléist
sihättenausgeléist
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléis aus!
Plurielléist aus!
ausgeléist
ausléisen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausgeléist
dugëssausgeléist
hie/si,hatt/etgëttausgeléist
mirginnausgeléist
dirgittausgeléist
siginnausgeléist
Passé composé
echsinnausgeléist ginn
dubassausgeléist ginn
hien/si,hatt/etassausgeléist ginn
mirsinnausgeléist ginn
dirsiddausgeléist ginn
sisinnausgeléist ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeléist ginn
duwaarsausgeléist ginn
hien/si,hatt/etwarausgeléist ginn
mirwarenausgeléist ginn
dirwaartausgeléist ginn
siwarenausgeléist ginn
Futur I
echwäert ausgeléist ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeléist gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausgeléist
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausgeléist ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausgeléist ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aléisenerléisenléisenofléisenopléisen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles