E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erléisen erlösen (D) – sauver, délivrer qn. (F)
Stammformen erléisenerléisterléist
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerléisen
duerléis
hien/si,hatt/eterléist
mirerléisen
direrléist
sierléisen
Passé composé
echhunnerléist
duhueserléist
hien/si,hatt/ethueterléist
mirhunnerléist
dirhutterléist
sihunnerléist
Plus-que-parfait
echhaterléist
duhaserléist
hien/si,hatt/ethaterléist
mirhatenerléist
dirhaterléist
sihatenerléist
Futur I
echwäert erléisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erléist hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferléisen
dugéifserléisen
hien/si,hatt/etgéiferléisen
mirgéifenerléisen
dirgéifterléisen
sigéifenerléisen
Conditionnel Passé composé
echhätterléist
duhässerléist
hien/si,hatt/ethätterléist
mirhättenerléist
dirhätterléist
sihättenerléist
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererléis!
Plurielerléist!
erléist
erléisen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerléist
dugësserléist
hie/si,hatt/etgëtterléist
mirginnerléist
dirgitterléist
siginnerléist
Passé composé
echsinnerléist ginn
dubasserléist ginn
hien/si,hatt/etasserléist ginn
mirsinnerléist ginn
dirsidderléist ginn
sisinnerléist ginn
Plus-que-parfait
echwarerléist ginn
duwaarserléist ginn
hien/si,hatt/etwarerléist ginn
mirwarenerléist ginn
dirwaarterléist ginn
siwarenerléist ginn
Futur I
echwäert erléist ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erléist gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erléist
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erléist ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erléist ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aléisenausléisenléisenofléisenopléisen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles