E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofléisen ablösen (D) – prendre la relève de qn. (F)
Stammformen ofléisenléist ofofgeléist
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléisen of
duléis of
hien/si,hatt/etléist of
mirléisen of
dirléist of
siléisen of
Passé composé
echhunnofgeléist
duhuesofgeléist
hien/si,hatt/ethuetofgeléist
mirhunnofgeléist
dirhuttofgeléist
sihunnofgeléist
Plus-que-parfait
echhatofgeléist
duhasofgeléist
hien/si,hatt/ethatofgeléist
mirhatenofgeléist
dirhatofgeléist
sihatenofgeléist
Futur I
echwäert ofléisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeléist hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofléisen
dugéifsofléisen
hien/si,hatt/etgéifofléisen
mirgéifenofléisen
dirgéiftofléisen
sigéifenofléisen
Conditionnel Passé composé
echhättofgeléist
duhässofgeléist
hien/si,hatt/ethättofgeléist
mirhättenofgeléist
dirhättofgeléist
sihättenofgeléist
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléis of!
Plurielléist of!
ofgeléist
ofléisen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofgeléist
dugëssofgeléist
hie/si,hatt/etgëttofgeléist
mirginnofgeléist
dirgittofgeléist
siginnofgeléist
Passé composé
echsinnofgeléist ginn
dubassofgeléist ginn
hien/si,hatt/etassofgeléist ginn
mirsinnofgeléist ginn
dirsiddofgeléist ginn
sisinnofgeléist ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeléist ginn
duwaarsofgeléist ginn
hien/si,hatt/etwarofgeléist ginn
mirwarenofgeléist ginn
dirwaartofgeléist ginn
siwarenofgeléist ginn
Futur I
echwäert ofgeléist ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeléist gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgeléist
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgeléist ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofgeléist ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aléisenausléisenerléisenléisenopléisen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles