E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oflenk-en ablenken (D) – dconcentrer (F)
Stammformen oflenk-enlenk-t ofofge-lenk-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echlenk-en of
dulenk-s of
hien/si,hatt/etlenk-t of
mirlenk-en of
dirlenk-t of
silenk-en of
Pass compos
echhunnofge-lenk-t
duhuesofge-lenk-t
hien/si,hatt/ethuetofge-lenk-t
mirhunnofge-lenk-t
dirhuttofge-lenk-t
sihunnofge-lenk-t
Plus-que-parfait
echhatofge-lenk-t
duhasofge-lenk-t
hien/si,hatt/ethatofge-lenk-t
mirhatenofge-lenk-t
dirhatofge-lenk-t
sihatenofge-lenk-t
Modale Futur I
echwäert oflenk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-lenk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoflenk-en
dugéifsoflenk-en
hien/si,hatt/etgéifoflenk-en
mirgéifenoflenk-en
dirgéiftoflenk-en
sigéifenoflenk-en
Conditionnel pass compos
echhttofge-lenk-t
duhssofge-lenk-t
hien/si,hatt/ethttofge-lenk-t
mirhttenofge-lenk-t
dirhttofge-lenk-t
sihttenofge-lenk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlenk of!
Pluriellenk-t of!
ofge-lenk-t
oflenk-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofge-lenk-t
dugëssofge-lenk-t
hie/si,hatt/etgëttofge-lenk-t
mirginnofge-lenk-t
dirgittofge-lenk-t
siginnofge-lenk-t
Pass compos
echsinnofge-lenk-t ginn
dubassofge-lenk-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-lenk-t ginn
mirsinnofge-lenk-t ginn
dirsiddofge-lenk-t ginn
sisinnofge-lenk-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-lenk-t ginn
duwaarsofge-lenk-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-lenk-t ginn
mirwarenofge-lenk-t ginn
dirwaartofge-lenk-t ginn
siwarenofge-lenk-t ginn
Modale Futur I
echwäert ofge-lenk-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-lenk-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-lenk-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-lenk-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ofge-lenk-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alenk-enlenk-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles