E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verbläien verbleien (D) – plomber (F)
Stammformen verbläienverbläitverbläit
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverbläien
duverbläis
hien/si,hatt/etverbläit
mirverbläien
dirverbläit
siverbläien
Passé composé
echhuverbläit
duhuesverbläit
hien/si,hatt/ethuetverbläit
mirhuverbläit
dirhuttverbläit
sihuverbläit
Plus-que-parfait
echhatverbläit
duhasverbläit
hien/si,hatt/ethatverbläit
mirhateverbläit
dirhatverbläit
sihateverbläit
Futur I
echwäert verbläien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbläit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbläien
dugéifsverbläien
hien/si,hatt/etgéifverbläien
mirgéifeverbläien
dirgéiftverbläien
sigéifeverbläien
Conditionnel Passé composé
echhättverbläit
duhässverbläit
hien/si,hatt/ethättverbläit
mirhätteverbläit
dirhättverbläit
sihätteverbläit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbläi!
Plurielverbläit!
verbläit
verbläien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverbläit
dugëssverbläit
hie/si,hatt/etgëttverbläit
mirgiverbläit
dirgittverbläit
sigiverbläit
Passé composé
echsiverbläit ginn
dubassverbläit ginn
hien/si,hatt/etassverbläit ginn
mirsiverbläit ginn
dirsiddverbläit ginn
sisiverbläit ginn
Plus-que-parfait
echwarverbläit ginn
duwaarsverbläit ginn
hien/si,hatt/etwarverbläit ginn
mirwareverbläit ginn
dirwaartverbläit ginn
siwareverbläit ginn
Futur I
echwäert verbläit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbläit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verbläit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verbläit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verbläit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles