E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verbläi-en verbleien (D)plomber (F)
Stammformen verbläi-enverbläi-tverbläi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverbläi-en
duverbläi-s
hien/si,hatt/etverbläi-t
mirverbläi-en
dirverbläi-t
siverbläi-en
Passé composé
echhuverbläi-t
duhuesverbläi-t
hien/si,hatt/ethuetverbläi-t
mirhuverbläi-t
dirhuttverbläi-t
sihuverbläi-t
Plus-que-parfait
echhatverbläi-t
duhasverbläi-t
hien/si,hatt/ethatverbläi-t
mirhateverbläi-t
dirhatverbläi-t
sihateverbläi-t
Futur I
echwäert verbläi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbläi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbläi-en
dugéifsverbläi-en
hien/si,hatt/etgéifverbläi-en
mirgéifeverbläi-en
dirgéiftverbläi-en
sigéifeverbläi-en
Conditionnel Passé composé
echhättverbläi-t
duhässverbläi-t
hien/si,hatt/ethättverbläi-t
mirhätteverbläi-t
dirhättverbläi-t
sihätteverbläi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbläi!
Plurielverbläi-t!
verbläi-t
verbläi-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverbläi-t
dugëssverbläi-t
hie/si,hatt/etgëttverbläi-t
mirgiverbläi-t
dirgittverbläi-t
sigiverbläi-t
Passé composé
echsiverbläi-t ginn
dubassverbläi-t ginn
hien/si,hatt/etassverbläi-t ginn
mirsiverbläi-t ginn
dirsiddverbläi-t ginn
sisiverbläi-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverbläi-t ginn
duwaarsverbläi-t ginn
hien/si,hatt/etwarverbläi-t ginn
mirwareverbläi-t ginn
dirwaartverbläi-t ginn
siwareverbläi-t ginn
Futur I
echwäert verbläi-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbläi-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verbläi-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verbläi-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verbläi-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles