E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oplėschten auflisten (D) – lister (F)
Stammformen oplėschtenlėscht opopgelėscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlėschten op
dulėschts op
hien/si,hatt/etlėscht op
mirlėschten op
dirlėscht op
silėschten op
Passé composé
echhunnopgelėscht
duhuesopgelėscht
hien/si,hatt/ethuetopgelėscht
mirhunnopgelėscht
dirhuttopgelėscht
sihunnopgelėscht
Plus-que-parfait
echhatopgelėscht
duhasopgelėscht
hien/si,hatt/ethatopgelėscht
mirhatenopgelėscht
dirhatopgelėscht
sihatenopgelėscht
Futur I
echwäert oplėschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgelėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoplėschten
dugéifsoplėschten
hien/si,hatt/etgéifoplėschten
mirgéifenoplėschten
dirgéiftoplėschten
sigéifenoplėschten
Conditionnel Passé composé
echhättopgelėscht
duhässopgelėscht
hien/si,hatt/ethättopgelėscht
mirhättenopgelėscht
dirhättopgelėscht
sihättenopgelėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlėscht op!
Pluriellėscht op!
opgelėscht
oplėschten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgelėscht
dugëssopgelėscht
hie/si,hatt/etgëttopgelėscht
mirginnopgelėscht
dirgittopgelėscht
siginnopgelėscht
Passé composé
echsinnopgelėscht ginn
dubassopgelėscht ginn
hien/si,hatt/etassopgelėscht ginn
mirsinnopgelėscht ginn
dirsiddopgelėscht ginn
sisinnopgelėscht ginn
Plus-que-parfait
echwaropgelėscht ginn
duwaarsopgelėscht ginn
hien/si,hatt/etwaropgelėscht ginn
mirwarenopgelėscht ginn
dirwaartopgelėscht ginn
siwarenopgelėscht ginn
Futur I
echwäert opgelėscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgelėscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgelėscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgelėscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgelėscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles