E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
blaméieren blamieren (D)ridiculiser (F)to embarrass so. (E)
Stammformen blaméierenblaméiertblaméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echblaméieren
dublaméiers
hien/si,hatt/etblaméiert
mirblaméieren
dirblaméiert
siblaméieren
Passé composé
echhublaméiert
duhuesblaméiert
hien/si,hatt/ethuetblaméiert
mirhublaméiert
dirhuttblaméiert
sihublaméiert
Plus-que-parfait
echhatblaméiert
duhasblaméiert
hien/si,hatt/ethatblaméiert
mirhateblaméiert
dirhatblaméiert
sihateblaméiert
Futur I
echwäert blaméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blaméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblaméieren
dugéifsblaméieren
hien/si,hatt/etgéifblaméieren
mirgéifeblaméieren
dirgéiftblaméieren
sigéifeblaméieren
Conditionnel Passé composé
echhättblaméiert
duhässblaméiert
hien/si,hatt/ethättblaméiert
mirhätteblaméiert
dirhättblaméiert
sihätteblaméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblaméier!
Plurielblaméiert!
blaméiert
blaméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiblaméiert
dugëssblaméiert
hie/si,hatt/etgëttblaméiert
mirgiblaméiert
dirgittblaméiert
sigiblaméiert
Passé composé
echsiblaméiert ginn
dubassblaméiert ginn
hien/si,hatt/etassblaméiert ginn
mirsiblaméiert ginn
dirsiddblaméiert ginn
sisiblaméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarblaméiert ginn
duwaarsblaméiert ginn
hien/si,hatt/etwarblaméiert ginn
mirwareblaméiert ginn
dirwaartblaméiert ginn
siwareblaméiert ginn
Futur I
echwäert blaméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blaméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif blaméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif blaméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier blaméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles