E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
blam-éier-en blamieren (D)ridiculiser (F)to embarrass so. (E)
Stammformen blam-éier-enblam-éier-tblam-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echblam-éier-en
dublam-éier-s
hien/si,hatt/etblam-éier-t
mirblam-éier-en
dirblam-éier-t
siblam-éier-en
Passé composé
echhublam-éier-t
duhuesblam-éier-t
hien/si,hatt/ethuetblam-éier-t
mirhublam-éier-t
dirhuttblam-éier-t
sihublam-éier-t
Plus-que-parfait
echhatblam-éier-t
duhasblam-éier-t
hien/si,hatt/ethatblam-éier-t
mirhateblam-éier-t
dirhatblam-éier-t
sihateblam-éier-t
Futur I
echwäert blam-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blam-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblam-éier-en
dugéifsblam-éier-en
hien/si,hatt/etgéifblam-éier-en
mirgéifeblam-éier-en
dirgéiftblam-éier-en
sigéifeblam-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättblam-éier-t
duhässblam-éier-t
hien/si,hatt/ethättblam-éier-t
mirhätteblam-éier-t
dirhättblam-éier-t
sihätteblam-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblam-éier!
Plurielblam-éier-t!
blam-éier-t
blam-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiblam-éier-t
dugëssblam-éier-t
hie/si,hatt/etgëttblam-éier-t
mirgiblam-éier-t
dirgittblam-éier-t
sigiblam-éier-t
Passé composé
echsiblam-éier-t ginn
dubassblam-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassblam-éier-t ginn
mirsiblam-éier-t ginn
dirsiddblam-éier-t ginn
sisiblam-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarblam-éier-t ginn
duwaarsblam-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarblam-éier-t ginn
mirwareblam-éier-t ginn
dirwaartblam-éier-t ginn
siwareblam-éier-t ginn
Futur I
echwäert blam-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blam-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif blam-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif blam-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier blam-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles