E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verliesen verlesen (D)lire (F)
Stammformen verliesenverliestverlies
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverliesen
duverlies
hien/si,hatt/etverliest
mirverliesen
dirverliest
siverliesen
Pass compos
echhuverlies
duhuesverlies
hien/si,hatt/ethuetverlies
mirhuverlies
dirhuttverlies
sihuverlies
Plus-que-parfait
echhatverlies
duhasverlies
hien/si,hatt/ethatverlies
mirhateverlies
dirhatverlies
sihateverlies
Futur I
echwäert verliesen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlies hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverliesen
dugéifsverliesen
hien/si,hatt/etgéifverliesen
mirgéifeverliesen
dirgéiftverliesen
sigéifeverliesen
Conditionnel Pass compos
echhttverlies
duhssverlies
hien/si,hatt/ethttverlies
mirhätteverlies
dirhttverlies
sihätteverlies
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverlies!
Plurielverliest!
verlies
verliesen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchliesenerauslieseneroflieseniwwerliesenliesennoliesenvirliesen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles