E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aliichten einleuchten (D)paratre vident, paratre clair (F)
Stammformen aliichtenliicht anageliicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echliichten an
duliichts an
hien/si,hatt/etliicht an
mirliichten an
dirliicht an
siliichten an
Pass compos
echhunnageliicht
duhuesageliicht
hien/si,hatt/ethuetageliicht
mirhunnageliicht
dirhuttageliicht
sihunnageliicht
Plus-que-parfait
echhatageliicht
duhasageliicht
hien/si,hatt/ethatageliicht
mirhatenageliicht
dirhatageliicht
sihatenageliicht
Futur I
echwäert aliichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageliicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaliichten
dugéifsaliichten
hien/si,hatt/etgéifaliichten
mirgéifenaliichten
dirgéiftaliichten
sigéifenaliichten
Conditionnel Pass compos
echhttageliicht
duhssageliicht
hien/si,hatt/ethttageliicht
mirhttenageliicht
dirhttageliicht
sihttenageliicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliicht an!
Plurielliicht an!
ageliicht
aliichten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausliichtenbeliichtenduerchliichtenerliichteniwwerliichtenliichtenopliichten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles