E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erliichten erleuchten (D) – illuminer, clairer (F)
Stammformen erliichtenerliichterliicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Prefigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echerliichten
duerliichts
hien/si,hatt/eterliicht
mirerliichten
direrliicht
sierliichten
Pass compos
echhunnerliicht
duhueserliicht
hien/si,hatt/ethueterliicht
mirhunnerliicht
dirhutterliicht
sihunnerliicht
Plus-que-parfait
echhaterliicht
duhaserliicht
hien/si,hatt/ethaterliicht
mirhatenerliicht
dirhaterliicht
sihatenerliicht
Modale Futur I
echwäert erliichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erliicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferliichten
dugéifserliichten
hien/si,hatt/etgéiferliichten
mirgéifenerliichten
dirgéifterliichten
sigéifenerliichten
Conditionnel pass compos
echhtterliicht
duhsserliicht
hien/si,hatt/ethtterliicht
mirhttenerliicht
dirhtterliicht
sihttenerliicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererliicht!
Plurielerliicht!
erliicht
erliichten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliichtenausliichtenbeliichtenduerchliichteniwwerliichtenliichtenopliichten
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles