E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
limitéieren limitieren (D) – limiter (F)
Stammformen limitéierenlimitéiertlimitéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlimitéieren
dulimitéiers
hien/si,hatt/etlimitéiert
mirlimitéieren
dirlimitéiert
silimitéieren
Passé composé
echhulimitéiert
duhueslimitéiert
hien/si,hatt/ethuetlimitéiert
mirhulimitéiert
dirhuttlimitéiert
sihulimitéiert
Plus-que-parfait
echhatlimitéiert
duhaslimitéiert
hien/si,hatt/ethatlimitéiert
mirhatelimitéiert
dirhatlimitéiert
sihatelimitéiert
Futur I
echwäert limitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert limitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflimitéieren
dugéifslimitéieren
hien/si,hatt/etgéiflimitéieren
mirgéifelimitéieren
dirgéiftlimitéieren
sigéifelimitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlimitéiert
duhässlimitéiert
hien/si,hatt/ethättlimitéiert
mirhättelimitéiert
dirhättlimitéiert
sihättelimitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlimitéier!
Pluriellimitéiert!
limitéiert
limitéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgilimitéiert
dugësslimitéiert
hie/si,hatt/etgëttlimitéiert
mirgilimitéiert
dirgittlimitéiert
sigilimitéiert
Passé composé
echsilimitéiert ginn
dubasslimitéiert ginn
hien/si,hatt/etasslimitéiert ginn
mirsilimitéiert ginn
dirsiddlimitéiert ginn
sisilimitéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarlimitéiert ginn
duwaarslimitéiert ginn
hien/si,hatt/etwarlimitéiert ginn
mirwarelimitéiert ginn
dirwaartlimitéiert ginn
siwarelimitéiert ginn
Futur I
echwäert limitéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert limitéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif limitéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif limitéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier limitéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles