E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausliwweren ausliefern (D) – distribuer, livrer , extrader, remettre ( la justice) (F)
Stammformen ausliwwerenliwwert ausausgeliwwert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echliwweren aus
duliwwers aus
hien/si,hatt/etliwwert aus
mirliwweren aus
dirliwwert aus
siliwweren aus
Pass compos
echhunnausgeliwwert
duhuesausgeliwwert
hien/si,hatt/ethuetausgeliwwert
mirhunnausgeliwwert
dirhuttausgeliwwert
sihunnausgeliwwert
Plus-que-parfait
echhatausgeliwwert
duhasausgeliwwert
hien/si,hatt/ethatausgeliwwert
mirhatenausgeliwwert
dirhatausgeliwwert
sihatenausgeliwwert
Modale Futur I
echwäert ausliwweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgeliwwert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausliwweren
dugéifsausliwweren
hien/si,hatt/etgéifausliwweren
mirgéifenausliwweren
dirgéiftausliwweren
sigéifenausliwweren
Conditionnel pass compos
echhttausgeliwwert
duhssausgeliwwert
hien/si,hatt/ethttausgeliwwert
mirhttenausgeliwwert
dirhttausgeliwwert
sihttenausgeliwwert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliwwer aus!
Plurielliwwert aus!
ausgeliwwert
ausliwweren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgeliwwert
dugëssausgeliwwert
hie/si,hatt/etgëttausgeliwwert
mirginnausgeliwwert
dirgittausgeliwwert
siginnausgeliwwert
Pass compos
echsinnausgeliwwert ginn
dubassausgeliwwert ginn
hien/si,hatt/etassausgeliwwert ginn
mirsinnausgeliwwert ginn
dirsiddausgeliwwert ginn
sisinnausgeliwwert ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeliwwert ginn
duwaarsausgeliwwert ginn
hien/si,hatt/etwarausgeliwwert ginn
mirwarenausgeliwwert ginn
dirwaartausgeliwwert ginn
siwarenausgeliwwert ginn
Modale Futur I
echwäert ausgeliwwert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgeliwwert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgeliwwert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeliwwert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgeliwwert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliwwerenbeliwwerenliwwerenmatliwwerennoliwwerenofliwweren
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles