E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beliwweren beliefern (D)approvisionner (F)
Stammformen beliwwerenbeliwwertbeliwwert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeliwweren
dubeliwwers
hien/si,hatt/etbeliwwert
mirbeliwweren
dirbeliwwert
sibeliwweren
Pass compos
echhubeliwwert
duhuesbeliwwert
hien/si,hatt/ethuetbeliwwert
mirhubeliwwert
dirhuttbeliwwert
sihubeliwwert
Plus-que-parfait
echhatbeliwwert
duhasbeliwwert
hien/si,hatt/ethatbeliwwert
mirhatebeliwwert
dirhatbeliwwert
sihatebeliwwert
Futur I
echwäert beliwweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beliwwert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeliwweren
dugéifsbeliwweren
hien/si,hatt/etgéifbeliwweren
mirgéifebeliwweren
dirgéiftbeliwweren
sigéifebeliwweren
Conditionnel Pass compos
echhttbeliwwert
duhssbeliwwert
hien/si,hatt/ethttbeliwwert
mirhättebeliwwert
dirhttbeliwwert
sihättebeliwwert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeliwwer!
Plurielbeliwwert!
beliwwert
beliwweren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibeliwwert
dugëssbeliwwert
hie/si,hatt/etgëttbeliwwert
mirgibeliwwert
dirgittbeliwwert
sigibeliwwert
Pass compos
echsibeliwwert ginn
dubassbeliwwert ginn
hien/si,hatt/etassbeliwwert ginn
mirsibeliwwert ginn
dirsiddbeliwwert ginn
sisibeliwwert ginn
Plus-que-parfait
echwarbeliwwert ginn
duwaarsbeliwwert ginn
hien/si,hatt/etwarbeliwwert ginn
mirwarebeliwwert ginn
dirwaartbeliwwert ginn
siwarebeliwwert ginn
Futur I
echwäert beliwwert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beliwwert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beliwwert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beliwwert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beliwwert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliwwerenausliwwerenliwwerenmatliwwerennoliwwerenofliwweren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles