E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beliwwer-en beliefern (D)approvisionner (F)
Stammformen beliwwer-enbeliwwer-tbeliwwer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeliwwer-en
dubeliwwer-s
hien/si,hatt/etbeliwwer-t
mirbeliwwer-en
dirbeliwwer-t
sibeliwwer-en
Pass compos
echhubeliwwer-t
duhuesbeliwwer-t
hien/si,hatt/ethuetbeliwwer-t
mirhubeliwwer-t
dirhuttbeliwwer-t
sihubeliwwer-t
Plus-que-parfait
echhatbeliwwer-t
duhasbeliwwer-t
hien/si,hatt/ethatbeliwwer-t
mirhatebeliwwer-t
dirhatbeliwwer-t
sihatebeliwwer-t
Futur I
echwäert beliwwer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beliwwer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeliwwer-en
dugéifsbeliwwer-en
hien/si,hatt/etgéifbeliwwer-en
mirgéifebeliwwer-en
dirgéiftbeliwwer-en
sigéifebeliwwer-en
Conditionnel Pass compos
echhttbeliwwer-t
duhssbeliwwer-t
hien/si,hatt/ethttbeliwwer-t
mirhättebeliwwer-t
dirhttbeliwwer-t
sihättebeliwwer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeliwwer!
Plurielbeliwwer-t!
beliwwer-t
beliwwer-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibeliwwer-t
dugëssbeliwwer-t
hie/si,hatt/etgëttbeliwwer-t
mirgibeliwwer-t
dirgittbeliwwer-t
sigibeliwwer-t
Pass compos
echsibeliwwer-t ginn
dubassbeliwwer-t ginn
hien/si,hatt/etassbeliwwer-t ginn
mirsibeliwwer-t ginn
dirsiddbeliwwer-t ginn
sisibeliwwer-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbeliwwer-t ginn
duwaarsbeliwwer-t ginn
hien/si,hatt/etwarbeliwwer-t ginn
mirwarebeliwwer-t ginn
dirwaartbeliwwer-t ginn
siwarebeliwwer-t ginn
Futur I
echwäert beliwwer-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beliwwer-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beliwwer-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beliwwer-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beliwwer-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliwwer-enausliwwer-enliwwer-enmatliwwer-ennoliwwer-enofliwwer-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles