E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofliwweren abliefern (D) – livrer, dposer (F)
Stammformen ofliwwerenliwwert ofofgeliwwert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echliwweren of
duliwwers of
hien/si,hatt/etliwwert of
mirliwweren of
dirliwwert of
siliwweren of
Pass compos
echhunnofgeliwwert
duhuesofgeliwwert
hien/si,hatt/ethuetofgeliwwert
mirhunnofgeliwwert
dirhuttofgeliwwert
sihunnofgeliwwert
Plus-que-parfait
echhatofgeliwwert
duhasofgeliwwert
hien/si,hatt/ethatofgeliwwert
mirhatenofgeliwwert
dirhatofgeliwwert
sihatenofgeliwwert
Futur I
echwäert ofliwweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeliwwert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofliwweren
dugéifsofliwweren
hien/si,hatt/etgéifofliwweren
mirgéifenofliwweren
dirgéiftofliwweren
sigéifenofliwweren
Conditionnel Pass compos
echhttofgeliwwert
duhssofgeliwwert
hien/si,hatt/ethttofgeliwwert
mirhttenofgeliwwert
dirhttofgeliwwert
sihttenofgeliwwert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliwwer of!
Plurielliwwert of!
ofgeliwwert
ofliwweren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgeliwwert
dugëssofgeliwwert
hie/si,hatt/etgëttofgeliwwert
mirginnofgeliwwert
dirgittofgeliwwert
siginnofgeliwwert
Pass compos
echsinnofgeliwwert ginn
dubassofgeliwwert ginn
hien/si,hatt/etassofgeliwwert ginn
mirsinnofgeliwwert ginn
dirsiddofgeliwwert ginn
sisinnofgeliwwert ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeliwwert ginn
duwaarsofgeliwwert ginn
hien/si,hatt/etwarofgeliwwert ginn
mirwarenofgeliwwert ginn
dirwaartofgeliwwert ginn
siwarenofgeliwwert ginn
Futur I
echwäert ofgeliwwert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeliwwert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgeliwwert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgeliwwert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgeliwwert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliwwerenausliwwerenbeliwwerenliwwerenmatliwwerennoliwweren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles