E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
liwweren liefern (D) – livrer (F)
Stammformen liwwerenliwwertgeliwwert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echliwweren
duliwwers
hien/si,hatt/etliwwert
mirliwweren
dirliwwert
siliwweren
Pass compos
echhugeliwwert
duhuesgeliwwert
hien/si,hatt/ethuetgeliwwert
mirhugeliwwert
dirhuttgeliwwert
sihugeliwwert
Plus-que-parfait
echhatgeliwwert
duhasgeliwwert
hien/si,hatt/ethatgeliwwert
mirhategeliwwert
dirhatgeliwwert
sihategeliwwert
Modale Futur I
echwäert liwweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geliwwert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifliwweren
dugéifsliwweren
hien/si,hatt/etgéifliwweren
mirgéifeliwweren
dirgéiftliwweren
sigéifeliwweren
Conditionnel pass compos
echhttgeliwwert
duhssgeliwwert
hien/si,hatt/ethttgeliwwert
mirhättegeliwwert
dirhttgeliwwert
sihättegeliwwert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliwwer!
Plurielliwwert!
geliwwert
liwweren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigeliwwert
dugëssgeliwwert
hie/si,hatt/etgëttgeliwwert
mirgigeliwwert
dirgittgeliwwert
sigigeliwwert
Pass compos
echsigeliwwert ginn
dubassgeliwwert ginn
hien/si,hatt/etassgeliwwert ginn
mirsigeliwwert ginn
dirsiddgeliwwert ginn
sisigeliwwert ginn
Plus-que-parfait
echwargeliwwert ginn
duwaarsgeliwwert ginn
hien/si,hatt/etwargeliwwert ginn
mirwaregeliwwert ginn
dirwaartgeliwwert ginn
siwaregeliwwert ginn
Modale Futur I
echwäert geliwwert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geliwwert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geliwwert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geliwwert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier geliwwert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliwwerenausliwwerenbeliwwerenmatliwwerennoliwwerenofliwweren
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles