E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
delogéieren ausziehen, wegziehen (D)déloger (F)
Stammformen delogéierendelogéiertdelogéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdelogéieren
dudelogéiers
hien/si,hatt/etdelogéiert
mirdelogéieren
dirdelogéiert
sidelogéieren
Passé composé
echhunndelogéiert
duhuesdelogéiert
hien/si,hatt/ethuetdelogéiert
mirhunndelogéiert
dirhuttdelogéiert
sihunndelogéiert
Plus-que-parfait
echhatdelogéiert
duhasdelogéiert
hien/si,hatt/ethatdelogéiert
mirhatendelogéiert
dirhatdelogéiert
sihatendelogéiert
Futur I
echwäert delogéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert delogéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdelogéieren
dugéifsdelogéieren
hien/si,hatt/etgéifdelogéieren
mirgéifendelogéieren
dirgéiftdelogéieren
sigéifendelogéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdelogéiert
duhässdelogéiert
hien/si,hatt/ethättdelogéiert
mirhättendelogéiert
dirhättdelogéiert
sihättendelogéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdelogéier!
Plurieldelogéiert!
delogéiert
delogéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndelogéiert
dugëssdelogéiert
hie/si,hatt/etgëttdelogéiert
mirginndelogéiert
dirgittdelogéiert
siginndelogéiert
Passé composé
echsinndelogéiert ginn
dubassdelogéiert ginn
hien/si,hatt/etassdelogéiert ginn
mirsinndelogéiert ginn
dirsidddelogéiert ginn
sisinndelogéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardelogéiert ginn
duwaarsdelogéiert ginn
hien/si,hatt/etwardelogéiert ginn
mirwarendelogéiert ginn
dirwaartdelogéiert ginn
siwarendelogéiert ginn
Futur I
echwäert delogéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert delogéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif delogéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif delogéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier delogéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alogéierenlogéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles