E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
blechen bezahlen, blechen (D) – payer, cracher, casquer (payer) (F) – to disburse, to pay (E)
Stammformen blechenblechtgeblecht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echblechen
dublechs
hien/si,hatt/etblecht
mirblechen
dirblecht
siblechen
Pass compos
echhugeblecht
duhuesgeblecht
hien/si,hatt/ethuetgeblecht
mirhugeblecht
dirhuttgeblecht
sihugeblecht
Plus-que-parfait
echhatgeblecht
duhasgeblecht
hien/si,hatt/ethatgeblecht
mirhategeblecht
dirhatgeblecht
sihategeblecht
Futur I
echwäert blechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geblecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblechen
dugéifsblechen
hien/si,hatt/etgéifblechen
mirgéifeblechen
dirgéiftblechen
sigéifeblechen
Conditionnel Pass compos
echhttgeblecht
duhssgeblecht
hien/si,hatt/ethttgeblecht
mirhättegeblecht
dirhttgeblecht
sihättegeblecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblech!
Plurielblecht!
geblecht
blechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeblecht
dugëssgeblecht
hie/si,hatt/etgëttgeblecht
mirgigeblecht
dirgittgeblecht
sigigeblecht
Pass compos
echsigeblecht ginn
dubassgeblecht ginn
hien/si,hatt/etassgeblecht ginn
mirsigeblecht ginn
dirsiddgeblecht ginn
sisigeblecht ginn
Plus-que-parfait
echwargeblecht ginn
duwaarsgeblecht ginn
hien/si,hatt/etwargeblecht ginn
mirwaregeblecht ginn
dirwaartgeblecht ginn
siwaregeblecht ginn
Futur I
echwäert geblecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geblecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geblecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geblecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geblecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles