E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
blech-en bezahlen, blechen (D) – payer, cracher, casquer (payer) (F) – to disburse, to pay (E)
Stammformen blech-enblech-tge-blech-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echblech-en
dublech-s
hien/si,hatt/etblech-t
mirblech-en
dirblech-t
siblech-en
Pass compos
echhuge-blech-t
duhuesge-blech-t
hien/si,hatt/ethuetge-blech-t
mirhuge-blech-t
dirhuttge-blech-t
sihuge-blech-t
Plus-que-parfait
echhatge-blech-t
duhasge-blech-t
hien/si,hatt/ethatge-blech-t
mirhatege-blech-t
dirhatge-blech-t
sihatege-blech-t
Modale Futur I
echwäert blech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-blech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblech-en
dugéifsblech-en
hien/si,hatt/etgéifblech-en
mirgéifeblech-en
dirgéiftblech-en
sigéifeblech-en
Conditionnel pass compos
echhttge-blech-t
duhssge-blech-t
hien/si,hatt/ethttge-blech-t
mirhättege-blech-t
dirhttge-blech-t
sihättege-blech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblech!
Plurielblech-t!
ge-blech-t
blech-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-blech-t
dugëssge-blech-t
hie/si,hatt/etgëttge-blech-t
mirgige-blech-t
dirgittge-blech-t
sigige-blech-t
Pass compos
echsige-blech-t ginn
dubassge-blech-t ginn
hien/si,hatt/etassge-blech-t ginn
mirsige-blech-t ginn
dirsiddge-blech-t ginn
sisige-blech-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-blech-t ginn
duwaarsge-blech-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-blech-t ginn
mirwarege-blech-t ginn
dirwaartge-blech-t ginn
siwarege-blech-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-blech-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-blech-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-blech-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-blech-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-blech-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles