E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entloossen entlassen (D)licencier (F)
Stammformen entloossenentlisstentlooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ent-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentloossen
duentliss
hien/si,hatt/etentlisst
mirentloossen
direntloosst
sientloossen
Prtrit
ech*entlouss
du*entlouss
hien/si,hatt/et*entlouss
mir*entloussen
dir*entlousst
si*entloussen
Pass compos
echhunnentlooss
duhuesentlooss
hien/si,hatt/ethuetentlooss
mirhunnentlooss
dirhuttentlooss
sihunnentlooss
Plus-que-parfait
echhatentlooss
duhasentlooss
hien/si,hatt/ethatentlooss
mirhatenentlooss
dirhatentlooss
sihatenentlooss
Futur I
echwäert entloossen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entlooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*entliss
du*entliss
hien/si,hatt/et*entliss
mir*entlissen
dir*entlisst
si*entlissen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentloossen
dugéifsentloossen
hien/si,hatt/etgéifentloossen
mirgéifenentloossen
dirgéiftentloossen
sigéifenentloossen
Conditionnel Pass compos
echhttentlooss
duhssentlooss
hien/si,hatt/ethttentlooss
mirhttenentlooss
dirhttentlooss
sihttenentlooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentlooss!
Plurielentloosst!
entlooss
entloossen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aloossenausloossendervuloossendoheemloossendoloossendraloossendruloossenduerchloossennnerloosseneraloossenerausloossenerloossenerofloosseneruloossenewechloossenhannerloosseniwwerloossenloossennoloossenofloossenoploossenuloossenverloossenvirloossenzerckloossenzouloossen
Remarquen (intern)
Prteritum gebruchlich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles